fbpx

Ediz Kentkuran

 

1987 yılı Kasım ayında İstanbul Moda’da dünyaya geldi. İlköğretimi Moda Kolejinde okudu. Üniversite eğitimine başladığı Namık Kemal Üniversitesi Turizm bölümünü birincilikle bitirdi ve eğitimine İstanbul üniversitesi İktisat fakültesinde devam etti. İstanbul Üniversitesinde başladığı münazara alanında ilk maçında heyecandan konuşamayarak 1 dakika sonra kürsüden inmesinin ardından hırslanarak iletişim ve hitabet alanında kendini geliştirmeye karar verdi. Galatasaray Üniversitesi Münazara kulübünden münazara eğitimleri alarak birçok münazara etkinliklerine katıldı. 1 yıl sonra münazara alanında birçok başarı elde ettikten sonra, 13. Türkiye Üniversiteler Münazara Turnuvası komite başkanlığını kazandı. Ardından, Türkiye Liseler Münazara Turnuvası baş jüriliği, 25. Dünya Münazara Şampiyonası (WSDC) komite başkan yardımcılığını üstlendi.

Türkiye Özel Okullar Birliği’nin düzenlediği ve her yıl 80 özel okulun yarıştığı Türkiye Münazara Ligi organizasyonunu yöneterek, Türkiye Özel Okullar Birliği’nin bünyesinde 4 yıl boyunca Münazara Eğitim Koordinatörlüğü görevini yaptı. Türkiye’de kurallı münazaranın anlatıldığı ilk kitap olan Münazara ve Etkin Hitabet kitabını yazdı. Üniversite yıllarında kurduğu Etkin Hitabet Danışmanlık firması ile 92 Lise ve 14 Üniversitede 1000’i aşkın öğrenciye Münazara ve Etkin Hitabet eğitimleri verdi.

Türkiye’de ilk olarak düzenlenen Türkiye Münazara Eğitim kampında 15 gün boyunca Antalya’da Prof. Dr. Erhan Erkut ve İş adamı Abdulkadir Konukoğlu ile beraber 300 öğrenciye profesyonel münazara ve etkin hitabet eğitimi verdi. Türkiye’nin ilk konsept münazara turnuvası olan Enderun Münazara Turnuvasını, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Siyasal Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirerek 300 üniversite öğrencisine, Türkiye’nin ve dünyanın başlıca sorunlarını münazara yaptırdı. Eğitim hayatına sürekli devam eden Kentkuran, Başkent iletişim Akademisinde Tiyatro Oyunculuğu eğitimini birincilikle bitirdi. Ardından Yeditepe Üniversitesinde Psikoloji ve Profesyonel Koçluk ile NLP eğitimleri aldı. İCF ve AC onaylı Profesyonel Koç ünvanını kazandı.

Kariyerine İletişim Uzmanı olarak devam eden Kentkuran, 2011 yılında Etkin Hitabet alanında milletvekili danışmanlığı görevini üstlendi. Etkin Hitabet Danışmanlık firmasıyla GSK ve Bayer gibi büyük ilaç firmalarına İkna Psikolojisi ve İletişim Mimarisi eğitimleri verdi. Türkiye genelinde gerçekleştirdiği münazara çalışmaları ile bir çok ödül ve plaket kazandı. 2016 yılında özel sektöre girdi. Ukrayna ve Makedonya’da çeşitli yatırımlar yaptı. 4 yıl boyunca Makedonya’da doğa ile iç içe yaşayarak İnsan Psikolojisi üzerine çalıştı. Halen Amerikan Conley Üniversitesi’nde Davranış Bilimleri alanında doktora çalışmasına devam etmektedir.

Çocukların psikolojisi üzerinden hareketle, kişilerin geçmişin travmalarından arınması ve gelecek kaygılarını ortadan kaldırarak içinde bulundukları ana yoğunlaşmalarını sağlamak adına ELF Method dönüşüm teorisini geliştirdi. ELF Method’u Psikolog Elif Zahide Gök ile beraber; kişilerin geçmişin yalnızca faydalı tecrübelerini bugüne taşıyarak geri kalan travmalarından arınması, geleceğin ise bilinmez karanlığında kaybolmadan doğru hayal kurma ve hayaline metot koyarak hedefleştirmek için hazırlanan bir dönüşüm yöntemi haline getirdi.

Bu metotla çalışan psikologlar onlarca danışanında başarılı sonuçlar elde etti. ELF METHOD Dönüşüm Programını yazan Kentkuran, kariyerine kurucularından olduğu ELF Method Bireysel Danışmanlık ve Koçluk merkezinde Değişim, Kariyer, İletişim ve İlişki alanlarında Profesyonel Koç olarak devam etmektedir.

Menü